מה עושים ברבנות לקראת החתונה?

מה עושים ברבנות לקראת החתונה?


נוסף לפני 4 שנים | 0 תגובות
מה עושים ברבנות לקראת החתונה?

אחד ההחלטות הראשונות שזוגות עושים לאחר ההחלטה על נישואין היא ללכת לרבנות אך מה עושים ברבנות איזה תהליך עוברים ואיזה אישורים אתם צריכים להביא? מדריך קצר לזוג המתחתן בפגישתו עם הרבנות:

היכרות עם הממסד הדתי

למרות שאף אחד לא ממש אוהב את המערכת הברוקרטית הרי שכשמגיעים לנישואין הענינים הופכים למעיקים עוד יותר כאשר כולם מחויבים לבצע מכלול משימות מעיקות כדי לקבל את הזכות הבסיסית להתחתן. זוגות שאינם יהודים נתקלים בחומות של יאוש ותסכול וביכולתם למצוא פתרונות במדינות אחרות או לחכות בסבלנות עד שאחד הצדדים מתגייר בתהליך שכולו עומד בסימן הממסד הדתי על כל סממניו וחומרותיו השונות.

הממסד הדתי במדינת ישראל לא יכלה להיות מעיקה יותר. מגיעים למקומות בהם יושבים רבנים עם כיפות וזקנים אותם אנו לא בהכרח נרצה לפגוש בחיי היום יום ואנחנו צריכים לתת להם דין וחשבון על אישיותינו ולא רק זאת אלא שנדרש להביא הוכחות לכך בדמות 2 עדים שצריכים לעצור את יום העבודה שלהם ולהגיע לתמוך מאחר והרבנות פועלת בשעות הרגילות של יום העבודה וכמו משרדי ממשלה רבים רק בשעות הבוקר כך שהדבר גורם לבטלה של שלשה אנשים בעבוד דבר שניתן לעשות גם ללא פגישה אישית עם המומעדים לחתונה... אך מאחר וזה מה שיש נעבוד עם הדברים בכמיטב יכולתינו.

מה צריך להוצאת תעודת רווקות ברבנות

במידה ושני בני הזוג מתגוררים באותה העיר בני הזוג חוסכים תהליך מקדים של הוכחת רווקות, במידה ובני הזוג מתגוררים בערים שונות ומאחר והרבנות של עיר אחד אינה מדברת עם העיר האחרת הוכחת הרווקות נופלת על כתפיהם של המעוניינים ברישום נישואין. במה מדובר? על הזוג לבחור עיר בה הם מעוניינים להתחתן והצד השני מחויב ללכת לרבנות המקומית בכדי להוציא תעודת רווקות - תעודת הרווקות אומרת שבן הזוג אינו רשום ברבנות כנשוי.

כדי לזכות בתעודת רווקות יש צורך בביקור בלשכת הרבנות המקומית בה הצד בו לא מתקיים רישום הנישואין מתייצב יחד עם 2 עדים. עדים אילו יכולים להיות גם נשים אך עליהם להיות יהודים ולהציג את עצמו כמבקש תעודת רווקות. בכדי לקבל שירות יש צורך בפרטים הבאים:

  • יש להביא 2 תמונות פספורט עדכניות (ישראלי או אמריקאי זה לא משנה)
  • תעודת הזהות המקורית - לא צילום
  • 2 עדים שמתייצבים עם תעודות זהות - אפשר צילום.
  • תעודת נישואין או כתובה של ההורים (או תעודת גרושין , תעודת פטירה וכו)
  • מחיר אגרת תשלום בסך כ150 ש"ח (הנחות לסטודנטים ותלמידים)

פגישה שנערכת עם הרב ברבנות המקומית שנמשכת מספר דקות ובו הוא מסביר לחתן או לכלה את חשיבות בנישואין ולאחר מכן העדים נקראים להגיד שהם אכן מכירים בכך שהעמוד להתחתן רווק. במידה והתמזל מזלכם האדם האחראי יהיה נוכח ותקבלו את התעודה במייד אחרת תצטרכו לחזור לאחר מספר ימים וזאת רק בכדי לאסוף את התעודה.

מה עושים ברישום נישואין ברבנות 

לקראת החתונה על הזוג להגיע יחד על לשכת הרבנות המקומית באזור בו הם בוחרים להתחתן ושם הם מסדירים את הנישואין באופן רשמי. בני הזוג מקבלים הוראות מהאחראי המקומי וכמובן משלמים מחיר אגרת רישום נישואין בסך 700 שקל עליו נין לקבל 40% הנחה במידה ואחד מבני הזוג חייל / תלמיד / סטודנט ונפתחת לזוג תיק ברבנות.

מה להביא לפתיחת התיק ברבנות:

  • תעודות זהות מקוריות של 2 הצדדים.

  • 2 עדים שאינם בני משפחה.

  • תעודת רווקות של בן הזוג מהעיר האחרת

  • תעודות נישואין / גירושין / אלמנות של שני הצדדים

במידה והכל בסדר האחראי מטעם הרבנות יציג בפניכ את הצורך בהדרכת חתנים ובהדרכת כלות, למרות שהם יציגו את הדברים כחובה ועליכם להביא אישורים לכך ניתן לדלג על הנושא בעדינות ולא להציג אישורים לכך - זה לא ימנע מהרבנות לאשר את הנישואין שלכם. יש להערך לכך שיש תקופות בשנה בהם יש תור משמעותי ברישום הנישואין והעדים שלכם יחד אתכם ולרוב יחד עם הורה מלווה מפסידים יום עבודה ולכן כדאי להכין את עצמם נפשית לכך.

עדכון הרבנות על טקס החופה לאחר האירוע

לאחר הארוע כאשר כולם נרגעים ומתחילים בחיים האמיתיים יש צורך בריצה נוספת לרבנות הפעם בכדי תוכלו לאסוף את תעודת הנישואין שלכם בתקווה שהרב המקדש אכן שלח את האישורים הנדרשים בזמן. עם תעודה זו יש לגשת למשרד הפנים ולעדכן את מצבכם האישי מרווק לנשוי ואלחר מכן התהליך לרישום נישואין בהחלט מסתיים.

כמובן שבמדינה מתוקנת ברגע שזוג רוצה להתחתן יש מערכת שמזהה את הסטטוס באופן מיידי וניתןלגשת באופן חד פעמי לרישום והאישור לחתונה נשלח באופן מיידי למשרד הפנים ומצבכם מתעדכן אך בישראל של שנת 2015 הדברים לא נראים טוב יותר מימי קום המדינה והבירוקרטיה דופקת שעות נוספות.

תעזרו קצת סבלנות וצאו לדרך 
מזל טובלא נוספו תגובות עדיין אהיה הראשון להגיב..